Kwas aminoetylosulfonowy, kwas 2 - aminoetanosulfonowy - 1, H2NCH2CH2SO3H , produkt dekarboksylacji kwasu cysteinowego. Występuje w płytkach krwi i żółci, gdzie z kwasami żółciowymi tworzy kwasy taurocholowe.
Substancja ta syntetyzowana jest przez w procesie fotosyntezy lub chemosyntezy. Ważna dla mięśni i w zaburzeniach serca. Pomaga w trawieniu tłuszczów , a także przy hipoglikemii i nadciśnieniu.
Jest związana z epilepsją i niepokojem. Aminokwas ten pobudza syntezę hormonów anabolicznych - somatotropiny i insuliny.
W gospodarce azotowej tauryna pełni rolę podobną do glutaminy i może wspomagać jej pracę. Jednakże, generalnie, organizm dysponuje znacznie mniejszą pulą tauryny, niż glutaminy, nawet gdy uzupełniamy taurynę pokarmem lub suplementem, dlatego też prawdopodobnie nie ten kierunek działania tauryny jest najistotniejszy.
Tauryna ogranicza wytwarzanie pewnego szczególnego hormonu - serotoniny. Wytwarzana i uwalniana w nadmiarze podczas wysiłku, serotonina działa na mięśnie sportowca, jak hormon kataboliczny.
Tauryna, hamując wytwarzanie serotoniny, ogranicza katabolizm wysiłkowy. Z uwagi na znaczenie dla gospodarki azotowej oraz działanie antykataboliczne, tauryna dodawana bywa nieraz do odżywek " na masę ". Podczas wysiłku wzrasta również stężenie serotoniny w mózgu.
Serotonina informuje mózg o ciężarze wykonywanej pracy. Tauryna zmniejszając wytwarzanie serotoniny, utrzymuje mózg w " nieświadomości " ciężaru wysiłku, organizm nie odczuwa zmęczenia i może długo pracować. Z uwagi na ten efekt działania, tauryna kojarzona jest z kofeiną w napojach energizujących.
Tauryna podobnie jak glutamina magazynują azot w organizmie. Wpływa buforująco na pH krwi, zmiejsza intensywność rozpadu białek ( katabolizmu ) Znacznie wpływa na poprawę umięśnienia. Tauryna nie powoduje żadnych skutków ubocznych mimo silnego działania anabolicznego,jest alternatywą dla sterydów.
W warunkach obciążenia wysiłkiem tauryna utrzymuje długo wysokie stężenie jonów wapnia w komórkach nerwowych i mięśniowych, Dzięki temu efektowi wykazuje synergizm z kofeiną, często kojarzona z Red Bullem, czy Power Horsem. Dawkować taurynę należy po 4 gramy na dobę.
© 2007 Dario
Wszystkie prawa zastrzeżone
Serwis wykonany i utrzymywany przez APA