ANTYOKSYDANT: KOENZYM Q-10

Koenzym Q-10 Koenzym Q10 to substancja znajdująca się w każdej komórce naszego organizmu, niezbędna dla prawidłowego przebiegu procesów energetycznych. Koenzym Q10 utrzymuje w prawidłowym działaniu mitochondria, określane czasami mikroskopijną siłownię komórek, w której znajdują się cząsteczki wysokoenergetycznego kwasu adenorynotrójfosforowego - ATP Nieodpowiednie zaopatrzenie organizmu w ubichinon może doprowadzić do zaburzenia gospodarki energetycznej ustroju i do innych nieprawidłowości w jego funkcjonowaniu. Sytuację taką obserwujemy już wtedy, gdy wymagana ilość koenzymu Q10 spada o 25%. Wynikiem tego mogą być nieprawidłowości w pracy serca i układu krwionośnego, wysokie ciśnienie krwi i wiele innych chorób.

Na niedobory koenzymu Q10 w największym stopniu narażone są osoby po 35 roku życia, wtedy to właśnie organizm przestaje produkować ubichinon w ilości niezbędnej do zaspokojenia swoich potrzeb. Należy więc wziąć to pod uwagę w racjonalnym planowaniu codziennej diety i wyborze dodatków żywieniowych zawierających koenzym Q 10. Naturalnym źródłem ubichinonu jest makrela, łosoś, sardynka, serce bydlęce oraz wątroba bydlęca; przyrządzone z nich potrawy zawierają go w dużej ilości.

Niezliczona liczba doświadczeń oraz wyniki międzynarodowych sympozjów lekarskich dowodzą, jak wartościowe i bezpieczne jest stosowanie koenzymu Q10 jako dodatku żywieniowego. Działanie uboczne koenzymu Q10 nie jest znane. W końcu lat osiemdziesiątych dr Per Langsjoen (Tempie w Teksasie), analizując dane 806 osób ciężko chorych na serce, doszedł do wniosku, że dzięki podawaniu koenzymu Q10 stan ich znacznie się polepszył; ustalił, że wszystkie formy kordiomiopatii poddają się jego działaniu. Badacze włoscy także ogłosili, że spośród 1100 badanych przez nich osób chorych na serce aż 80% odczuło poprawę stanu zdrowia dzięki przyjmowaniu tego dodatku żywieniowego.

W Japonii koenzym Q10 stosuje się przede wszystkim do leczenia chorób serca i choroby nadciśnieniowej, ale i też do wzmacniania systemu immunologicznego. Niektóre japońskie doświadczenia wykazują, że koenzym Q 10 chroni żołądek i dwunastnicę, na przykład wspomaga gojenie się wrzodów dwunastnicy.

Koenzym Q10 ma dobroczynne działanie w przypadku alergii, astmy i schorzeń dróg oddechowych. Używany jest też do leczenia nieprawidłowości w funkcjonowaniu mózgu, jeśli te anomalie są związane ze schizofrenią i chorobą Alzheimera. Opóźnia proces starzenia się, zapobiega tyciu, wspomaga leczenie kandydoz (zakażenie grzybicze powodowane przez gatunek grzyba, Candida albicans), stwardnienia rozsianego, chorób korzeni zębów, zaniku dziąseł i cukrzycy. Dobroczynne działanie koenzymu Q10 ujawnia się powoli, dopiero po parotygodniowym zażywaniu go. Jeśli ktoś już po kilku dniach stosowania czuje się lepiej, to znaczy, że w jego organizmie istniał duży niedobór Q10; mimo poprawy samopoczucia należy nadal zażywać dawkę profilaktyczną, w przeciwnym razie niedobór może się ponowić.

Koenzym q10 jest podstawową substancją witaminową tz.ubichionem.Substancaj ta jest znakomitym oksyreduktorem a więc antyutleniaczem.
Koenzym Q10 bierze udział w redukcji wolnych rodników-"zabujców mięśni",W testach wysiłkowych wykazano że codzienne podawanie CoQ10- w dawce od 30 do 60 mg przez okres 4-8 tygodni znacznie poprawia wydolność fizyczną człowieka. Podawanie Q10 poprawia stan odżywienia komórek przez ich wysycenie materiałem energetycznym i budulcowym. Koenzym Q10 pomaga w redukcji i w utrzymaniu wagi ciała. Wykazano ,że niski poziom tego ubichionu w organizmie wzmaga tendencje do oskładania tkanki tłuszczowej.

POLECAM !!!

© 2007 Dario
Wszystkie prawa zastrzeżone
Serwis wykonany i utrzymywany przez APA