BCAA jest jednym z amonikwasów egzogennych, a więc organizm nie potrafi sam ich wytworzyć. Bogatym źródłem bcaa jest mięso i nabiał - warto dostarczać BCAA w formie suplementu ( podobnie jak kreatynę i glutaminę ), BCAA czyli leucyna, izoleucyna i walina odgrywają istotną rolę w produkcji energii i przyroście masy. BCAA ulega rozpadowi na inne aminokwasy ( przede wszystkim na glutaminę ).
BCAA jest dobrym źródłem energii podczas treningu aerobowego oraz dobrym dodatkiem do diet, ma działanie antykataboliczne - tłumi aktywność enzymów katabolicznych ( propteolitycznych ). Zapobiega utracie masy mięśniowej, przyspiesza regenerację powysiłkową, potęguje przyrost masy mięśniowej i siły. Przyswajalność BCAA przyspieszają pepsyna, witamina B6, ryboflawina oraz witamina C.
Aby nasilić działanie BCAA warto łączyć je z niewielką ilością węglowodanów prostych w swojej diecie. Dużą zawartość BCAA mają: Kazeina, Serwatka, Mleko w proszku.
Należy brać BCAA w ilości od 10 do 20 gram na dobę przyjmować podobnie jak kreatynę czy glutaminę - w podzielonych dawkach z dodatkiem węglowodanów prostych.
© 2007 Dario
Wszystkie prawa zastrzeżone
Serwis wykonany i utrzymywany przez APA